Avgifter, villkor och fakturering
När en fastighet ansluts till vatten- eller avloppsnätet gör vi ett kundbesök och diskuterar dragningen i terrängen samt den bästa lösningen för anslutningen. Fastighetsägaren betalar själva för ledningen och arbetet.
På områden som är innanför verksamhetsområdet är avgifterna för ett vanligt egnahemshus enligt nedan:
| Vattenavgifter 2026 | Euro |
| Anslutningsavgift | 2 400 euro |
| Grundavgift | 120 euro exkl. moms 25,5 % |
| Bruksavgift | 1,45 euro/m³ exkl. moms 25,5% |
| Bruksavgift | 0,00145 euro/liter exkl. moms 25,5% |
| Avloppsavgifter 2026 | |
| Anslutningsavgift | 4 600 euro |
| Grundavgift | 150 euro exkl. moms 25,5% |
| Bruksavgift | 2,50 euro/m³ exkl. moms 25,5% |
| Bruksavgift | 0,00250 euro/liter exkl. moms 25,5% |
Taxan fastställs årligen av direktionen. Hela taxan för år 2026 (pdf)
Fakturering sker tre gånger per år, två gånger per år enligt uppskattad förbrukning och den tredje fakturan är baserad på vattenmätaravläsningen som kunden lämnar i slutet av året.
Det finns också möjlighet att få en faktura per år, då enligt vattenmätaravläsningen.
Kom ihåg att meddela din nya adress till oss om du flyttar. Uppgifterna ändras inte automatiskt i vårt kundregister fastän du gör flyttningsanmälan till Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata.